5 rád, ako si overiť obchodného partnera

Rozhodovanie o vstupe do obchodného styku s iným podnikateľom si v dnešnej dobe vyžaduje oveľa viac informácií. Objektívny obraz o tom, ako je na tom Váš obchodný partner môžu poskytnúť dokumenty účtovnej závierky.  Na základe nich dokážete identifikovať varovné signály, ktoré upozorňujú, že s finančným zdravím Vášho obchodného partnera nemusí byť všetko v poriadku. Tu je 5 rád, ako si overiť svojho obchodného partnera.

 1. Zistite, do akej miery je podnik zadlžený – Podniky na svoju činnosť využívajú vlastné a cudzie zdroje financovania. Pomer vlastných a cudzích zdrojov nás informuje o tom, do akej miery je podnik zadlžený. Za vysokú zadlženosť sa považuje, ak je podiel cudzích zdrojov na celkových aktívach väčší ako 50 %. Je však dôležité zohľadniť aj odvetvie, v ktorom podnik pôsobí. Nezabudnite sa pozrieť na hodnotu vlastného imania, ktorá vypovedá o majetku podniku. Pozor! Jeho hodnota nesmie byť záporná.
 2. Zistite, ako dlho mu trvá, kým uhradí svoje záväzky – Túto informáciu Vám prezradí ukazovateľ doba obratu záväzkov, ktorý vyjadruje priemerný počet dní, ktoré uplynú od nákupu externých výkonov až po ich úhradu. Na základe tohto čísla môžete teda predpokladať, za koľko dní Vám odberateľ uhradí faktúru. Zároveň môžete tento ukazovateľ porovnať s dobou obratu pohľadávok. Ak doba obratu záväzkov výrazne prevyšuje dobu obratu pohľadávok, môžete na základe toho usúdiť, že podnik sa úveruje na úkor iných.
 3. Pozrite sa na tržby a zisky obchodného partnera – Tieto čísla sú pre väčšinu podnikateľov najzrozumiteľnejšie a preto ich netreba prehliadnuť. Celkový obraz o finančnej situácii obchodného partnera by však mal byť doplnený o ďalšie ukazovatele, ako sú rentabilita tržieb a rentabilita aktív.
 4. Sledujte vývoj týchto ukazovateľov v čase – Pohľad na vývoj ukazovateľov v čase Vám prinesie oveľa vyššiu vypovedaciu schopnosť. Na základe vývoja tak môžete zistiť, či sa situácia vo firme zlepšuje alebo to s podnikom ide už dlhodobo dolu vodou.
 5. Overte si, či je podnik v reštrukturalizácii alebo v konkurze, komu je dlžný a v akých súdnych sporoch bol účastníkom – Tieto informácie pre Vás znamenajú výkričník, ktorý by ste nemali prehliadnuť. Okrem toho, či sa podnik nachádza v reštrukturalizácií alebo v konkurze, sú zaujímavé aj informácie o podlžnostiach na sociálnom poistení a na daniach, či charakter súdnych rozhodnutí, ktoré sa týkajú preverovaného podniku.

Všetky informácie sú verejne dostupné a môžete ich získať z účtovných závierok firiem, ktoré sú zverejnené na portáli www.registeruz.sk . Dlžníkov nájdete na stránkach poisťovní a informácie o súdnych sporoch na portáli www.otvorenesudy.sk. Ak chcete nájsť informácie spracované na jednom mieste, kliknite si na niektorý z portálov, ktoré analyzujú a vyhodnocujú tieto informácie, napr. www.indexpodnikatela.sk.

 

 

 

Možno sa Vám bude páčiť

2 Responses

 1. Peter píše:

  To myslite vazne, ze by ste si pytali od svojho klienta alebo dodavatela uctovnu uzavierku? Neveim si predstavit iny scenar ako to, ze by vas poslal do teplych krajin.

  • Simona Šályová píše:

   Účtovnú závierku si pýtať nemusíte, pretože zo zákona vyplýva pre spoločnosti povinnosť zverejňovať ju na internete. Účtovné závierky sú verejne dostupné a zhromažďujú sa na stránke http://www.registeruz.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>