Čo prinesie novela zákona o DPH?

Od 1.1.2016 vstúpi do platnosti novela zákona o DPH. Táto novela prinesie niekoľko zaujímavých zmien v oblasti dani z pridanej hodnoty. Jednou z najväčších úprav je jednoznačne zavedenie nového režimu uplatňovania DPH na základe platieb. Táto novinka sa bude týkať menších podnikateľov, ktorí sa rozhodnú postupovať podľa tejto osobitnej úpravy.

Podstatou zmeny je to, že podnikatelia si môžu uplatňovať DPH na základe platieb, teda by už nemuseli platiť DPH z vystavených faktúr, ktoré odberateľ zatiaľ neuhradil. Z toho vyplýva, že daň z pridanej hodnoty zaplatia až vtedy, keď zinkasujú pohľadávku. Aj na druhej strane právo na odpočítanie DPH podnikateľom vznikne až po zaplatení za nadobudnutý tovar či službu.

Táto úprava je jednou z reakcií na kauzu Váhostav. Práve kvôli tejto kauze sa množstvo malých podnikateľov dostalo do vážnych finančných problémov, pretože museli odviesť obrovské sumy DPH z vystavených faktúr, ktoré im však odberateľ neuhradil.

Takýto osobitný režim si však nebude môcť uplatniť každý. Podmienky pre dobrovoľné uplatnenie tohto režimu spĺňa ten platiteľ DPH, ktorý za predchádzajúci rok nedosiahol obrat 100 000 eur a zároveň naňho nebol vyhlásený konkurz alebo nevstúpil do likvidácie. Analytici portálu IndexPodnikateľa zistili, koľko spoločností (s. r. o., a. s., v. o. s., k. s.) by spĺňalo tieto podmienky v roku 2014. Podmienky by spĺňalo 62 744 spoločností z celkového počtu 199 284 aktívnych spoločností, ktoré sú platcami dane z pridanej hodnoty, čo predstavuje takmer 32 %.

Ako sa táto novela dotkne práve firiem podnikajúcich v stavebníctve? Akého množstva firiem by sa táto novela týkala na základe výšky obratu v roku 2014? Z celkového počtu stavebných spoločností, ktorí sú platcami DPH (24708) by túto podmienku spĺňalo 6749 firiem, čo predstavuje takmer 28 %. Netreba však zabudnúť ani na viac ako 156 tisíc živnostníkov, ktorí však nemajú povinnosť zverejňovať svoje hospodárske výsledky, takže nevieme určiť, či uvedenú podmienku spĺňajú. Pravdou však je, že stavebné firmy narábajú s materiálom vo vysokých hodnotách a preto je pre máloktorú z nich možné zmestiť sa svojím obratom do hranice 100 000 eur. Táto zmena by však v konečnom dôsledku mohla výrazne pomôcť zlepšiť likviditu a cashflow malých podnikateľov.

Možno sa Vám bude páčiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>