Majetok slovenských firiem dostupný už za pár minút!

Údaje o nehnuteľnostiach slovenských firiem je všeobecne náročné vyhľadať. Prehľadný výpis nehnuteľného majetku firiem sa nedá získať jednoduchým zadaním názvu firmy do Googlu, dokonca ani viaceré portály zamerané na poskytovanie finančných informácií o firmách, takúto možnosť neposkytujú. Portál www.indexpodnikatela.sk túto možnosť len prednedávnom spustil. Teraz je možné zistiť, aký nehnuteľný majetok (pozemky a budovy) vlastní ktorákoľvek slovenská firma.

Reakcia na dopyt zákazníkov

“Vypočuli sme našich zákazníkov, ktorí nás žiadali o tieto informácie, pretože aj na základe nich vedia lepšie určiť, ako je na tom po finančnej stránke ich obchodný partner. Ak je napríklad finančná situácia obchodného partnera nepriaznivá, objavujú sa podlžnosti a v tomto období zároveň začne firma prepisovať nehnuteľný majetok na iné osoby, je to veľká výstraha pre ostatné firmy, pretože takýto scenár vedie veľakrát ku konkurzu alebo reštrukturalizácii,” vysvetľuje  Branislav Vačulčiak, zakladateľ IndexPodnikatela.sk

Z vyše 7,5 mil. evidovaných parciel typu C (ich hranice sú v teréne viditeľné) viac ako 1,553 mil. vlastnia firmy. Pri parcelách typu E (zapísané v katastri, ale ich hranice nie sú viditeľné v teréne), ktorých je zapísaných takmer 8 miliónov, viac ako 4,111 je firemných. Na základe dát analytici vytvorili rebríček krajov podľa počtu zapísaných položiek majetku:

Banskobystrický kraj 255 615 položiek
Žilinský kraj 214 684 položiek
Prešovský kraj 194 575 položiek
Nitriansky kraj 194 072 položiek
Košický kraj 186 582 položiek
Trenčiansky kraj 184 498 položiek
Bratislavský kraj 168 413 položiek
Trnavský kraj 155 541 položiek

Najviac majetku je teda zapísaného v Banskobystrickom kraji, naopak najmenej v Trnavskom kraji. Rozdiel medzi nimi je až 100 tisíc položiek.

Ako je na tom katastrálny portál SR?

Informácie o nehnuteľnostiach a ich vlastníkoch poskytuje aj katastrálny portál SR. Avšak vyhľadávanie v jeho databáze je pomerne komplikované a zdĺhavé. Nejeden používateľ, ktorý chce zistiť potrebné informácie, sa musí pri používaní tejto stránky vybaviť poriadne pevnými nervami. Výhodou databázy IndexPodnikateľa je jej jednoduchosť, prehľadnosť a kompletné informácie o nehnuteľnostiach slovenských firiem.

“Informácie o majetku firiem sme implementovali do našej databázy, ktorá je pravidelne aktualizovaná, takže nie je problém zistiť zmeny v nehnuteľnom majetku firiem. Táto informácia by mala byť jednoducho a ľahko zistiteľná pre ostatných a preto je súčasťou nášho portálu,” hovorí Branislav Vaculčiak. Pri vyhľadaní ktorejkoľvek spoločnosti sa zobrazí aj ponuka pozrieť si jej majetok a jednotlivé listy vlastníctva k tomuto majetku. Nechýba ani grafické zobrazenie na katastrálnej mape, pričom si môžete pozrieť aj susediace pozemky či budovy.

 

Možno sa Vám bude páčiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>