Slovenské aquaparky v číslach

Uhorková sezóna je v plnom prúde a keďže ani my nie sme výnimkou a neustále rozmýšľame, kam by sme sa išli v tomto teple okúpať, pripravili sme pre Vás analýzu, v ktorej sme sa zamerali na slovenské aquaparky. Aj napriek tomu, že veľa Slovákov odchádza na dovolenku k moru, aquaparky sú mimoriadne populárne a tešia sa vysokej návštevnosti, a to nie len v lete, ale počas celého roka. Oproti klasickým menším kúpaliskám ponúkajú viac atrakcií a služieb, čo sa však odráža aj na výške vstupného. Ako sa im vlastne darí? Analytici portálu IndexPodnikatela.sk sa pozreli na ich finančné výsledky.

Pre našu analýzu sme vybrali najväčšie aquaparky, o ktorých sme mali dostupné finančné dáta, pričom som čerpali zo zoznamu aquaparkov na stránke www.vodnesvety.sk. Pozreli sme sa v prvom rade na to, aké dosahujú zisky. V našej analýze sa pozrieme na vývoj zisku za posledných 5 rokov. Ako môžeme vidieť z tabuľky, väčšina z aquaparkov dosahuje kladný výsledok hospodárenia za aktuálne obdobie. V červených číslach sú GALANDIA, spol. s r.o. a AQUAPARK KOVÁČOVÁ, s.r.o., ktorý sa už dlhodobo nevie dostať z veľkej straty. Pozitívne však je, že sa strata zmenšuje každým rokom. Najvyšší zisk po zdanení vo výške viac ako 918 tisíc eur dosiahol AQUAPARK Poprad, s.r.o., ktorý prevádzkuje AQUACITY Poprad. Za ním nasledujú kúpaliská na juhu Slovenska, konkrétne Thermal Corvinus vo Veľkom Mederi (TERMÁL s.r.o.) s výškou čistého zisku takmer 570 tisíc eur a VADAŠ, s.r.o. zo Štúrova s hodnotou zisku viac ako 540 tisíc eur.

aqua1aqua2

Absolútne hodnoty zisku po zdanení sú jedna vec, avšak viac nám o ziskovosti jednotlivých aquaparkov povedia relatívne ukazovatele. Pozreli sme sa teda na rentabilitu aktív ROA, ktorá vypovedá o tom, koľko eur čistého zisku pripadá na 1 euro majetku. Nakoľko GALANDIA, spol. s r.o. a AQUAPARK KOVÁČOVÁ, s.r.o. dosiahli stratu, rentabilita aktív je taktiež záporná. Majetok týchto spoločností teda generuje stratu, a nie malú. Naopak, najvyššiu rentabilitu aktív dosahujú THERMAL PARK ORAVA, s.r.o., TERMÁL, s.r.o. a VADAŠ, s.r.o., pričom 1 euro majetku týchto firiem generuje približne 4 centy čistého zisku.

aqua3

Čo sa týka podielu tržieb na celkových tržbách vyprodukovaných analyzovanými aquaparkmi, najvyšší podiel generujú Slovenské liečebné kúpele Turčianske Teplice, a.s. a AQUAPARK Poprad, s.r.o. Aktuálne údaje za rok 2017 ešte nie sú k dispozícií pri spoločnosti EUROCOM Investment, s.r.o., ktorá prevádzkuje Vodný park Bešeňová. Avšak, podľa doterajších čísel predpokladáme, že výška tržieb bude približne na podobnej úrovni, ako u dvoch spoločnostiach s ročnými tržbami presahujúcimi 11 miliónov eur. Najnižšie tržby dosiahol aquapark GALANDIA a to vo výške iba 208 eur, čo bude pravdepodobne spôsobené tým, že tento aquapark je pre verejnosť uzavretý už niekoľko mesiacov kvôli rekonštrukcii.

aqua6
*spoločnosť Tatralandia, a.s. sa v grafe nenachádza, nakoľko v účtovných závierkach vykazuje tržby vo výške 0,00 €

**spoločnosť EUROCOM Investment, s.r.o. sa v grafe nenachádza, nakoľko zatiaľ nezverejnila účtovnú závierku za rok 2017

 

Vypracovali: Ing. Simona Budinská, Ing. Branislav Vaculčiak

Možno sa Vám bude páčiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>