Máte radšej kávu alebo čaj? Komu tvoríme najvyššie tržby?

coffee-1576256_1920

Spracovateľov kávy a čaju na Slovensku nie je veľa. Analytici z portálu IndexPodnikateľa tentokrát pripravili prehľad tržieb a ziskov 48 podnikov pôsobiacich v tomto potravinárskom odvetví z dostupných údajov za rok 2015. V analýze sa nachádza rebríček Top 10 spracovateľov kávy a čaju podľa výšky tržieb a zisku v roku 2015. Jednotlivé firmy nemusia byť spracovateľom oboch komodít súčasne.

Lídrom v tomto odvetví z hľadiska tržieb je úplne jednoznačne podnik Baliarne obchodu, a.s. Poprad. S tržbami takmer  25 miliónov eur si udržiava obrovský náskok pred ostatnými firmami pôsobiacimi v tomto odvetví. Do portfólia značiek tejto firmy patrí na Slovensku veľmi obľúbená Popradská káva a z čajov sú to značky Mistral Tea, Mistral Tea Grand SelectionPopradský čaj. Druhá priečka patrí firme KLEMBER a SPOL, s.r.o. a tretia priečka HERBEX spol. s.r.o. Výška tržieb týchto dvoch firiem je veľmi podobná, pričom je to o niečo viac ako 3 milióny eur. KLEMBER okrem širokého portfólia čajov a káv má vo svojej ponuke aj rôzne ovsené kaše a müsli výrobky. HERBEX taktiež ponúka široké portfólio čajov, káva však v jeho portfóliu nie je. Okrem čajov dodáva na trh aj rôzne šumivé nápoje. V uvedenom grafe sa nachádza rebríček Top 10 spracovateľov kávy a čaju podľa tržieb dosiahnutých v roku 2015.

kava1

Ďalej sa analytici portálu IndexPodnikateľa pozreli na Top 10 firiem z hľadiska zisku po zdanení. Prvé miesto sa v tomto prípade nemení a s čistým ziskom vo výške približne 1,1 milióna eur sa na ňom nachádza podnik Baliarne obchodu, a.s. Poprad. Za ním nasleduje so ziskom po zdanení presahujúcim 200 tisíc eur spoločnosť FYTOPHARMA, a.s. a tretím v poradí sú AGROKARPATY, s.r.o. Plavnica. Ani jeden z podnikov však ani zďaleka nesiaha na zisk Baliarní obchodu Poprad, ktorý je jednoznačným lídrom v tomto odvetví z hľadiska dosiahnutého zisku.
kava2Ďalej sa analytici IndexuPodnikateľa pozreli aj na Top 10 firiem z hľadiska ukazovateľa rentability majetku, ktorý má z hľadiska vzájomného porovnania medzi podnikmi oveľa vyššiu vypovedaciu hodnotu. Poradie sa v tomto prípade značne premiešalo, pričom na prvých priečkach sa objavili iné podniky, ako z hľadiska tržieb a zisku.  „Rentabilitu majetku vo výške 51,7 % dosiahla spoločnosť Lake Park s. r.o.. To znamená, že na 1 euro majetku tejto firmy pripadá takmer 52 centov čistého zisku. Na druhom mieste sa umiestnila firma ILLIMITÉ, s.r.o., pričom v tejto firme 1 euro majetku vyprodukuje približne 33 centov čistého zisku, čo je taktiež veľmi pozitívne. Prvú trojku uzatvára Green Plantation s.r.o. s rentabilitou vo výške 31,13 %,“ hovorí Branislav Vaculčiak, zakladateľ portálu IndexPodnikatela.sk.

kava3

Tak ako vo väčšine odvetví na Slovensku, aj v tomto prípade je viac ako polovica podnikov v strate, konkrétne 26 z celkových 48 podnikov. V poslednom grafe môžeme vidieť, aký je podiel najväčších podnikov pôsobiacich v tejto oblasti na celkových tržbách v odvetví. Ako vyplýva z grafu, Baliarne obchodu, a.s. Poprad  vytvárajú až 56,99 % tržieb v odvetví a môžeme ich považovať za lídra na trhu spomedzi spracovateľov kávy a čaju.

kava4

Vypracovali: Ing. Simona Šályová, Ing. Branislav Vaculčiak

Možno sa Vám bude páčiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>