Najviac podnikateľov malo dlh na sociálnom poistení, najmenej dĺžilo štátu

Na Slovensku každoročne pribudne niekoľko tisíc podnikateľských subjektov, ktorým vzniknú dlhy voči rôznym verejným inštitúciám. Či už má firma problém s cashflow a svoj záväzok v dôsledku toho neuhradí, alebo sa len oneskorila, môže sa takýmto pochybením dostať do verejných zoznamov dlžníkov. V mnohých prípadoch môžu tieto dlhy spôsobiť firmám i živnostníkom nemalé problémy aj v budúcnosti, pretože dlh sa s nimi bude ťahať aj po jeho vyrovnaní.

Portál IndexPodnikatela.sk, ktorý podlžnosti monitoruje a upozorňuje na ich zmenu svojich zákazníkov, sa pozrel na to, aký počet dlžníkov voči rôznych inštitúciám bol v jednotlivých mesiacoch roka 2018. Najviac dlžníkov má dlhy voči Sociálnej poisťovni, pričom v každom mesiaci presiahol počet dlžníkov hranicu 100 tisíc. Každý mesiac bolo viac ako 70 tisíc subjektov dlžných na daniach, v mesiacoch august a september dokonca prekročil počet dlžníkov číslo 80 tisíc.

Počet dlžníkov voči Všeobecnej zdravotnej poisťovni, ktorá je zo všetkých troch zdravotných poisťovní najväčšia, mesačne osciloval okolo počtu 50 tisíc. Voči poisťovniam DôveraUnion vzniklo každý mesiac s výnimkou dvoch mesiacov viac ako 20 tisíc dlžníkov. Čísla pri zdravotnej poisťovni Dôvera sú však od júna 2018 neaktuálne, nakoľko s odvolaním sa na GDPR poisťovňa Dôvera ako jediná prestala zverejňovať zoznam dlžníkov.

Najmenej dlžníkov je dlžných voči štátu. Veriteľmi sú v tomto prípade rôzne úrady a inštitúcie, ako napríklad Generálna prokuratúra SR, Slovenský pozemkový fond, Štátna pokladnica a mnohé iné. Počet dlžníkov voči týmto subjektom sa pohyboval okolo 7 až 8 tisíc za mesiac. Celkový počet dlžníkov sa teda šplhá až na hranicu 300 tisíc mesačne.

Možno sa Vám bude páčiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>