Aké nealko najradšej pijete?

can-1957735_1920

Nealkoholické nápoje sú na Slovensku vo všeobecnosti obľúbené a ich výrobcovia rozšírení. Analytici z portálu IndexPodnikateľa spracovali  prehľad tržieb a ziskov 90 výrobcov nealkoholických nápojov z dostupných údajov za rok 2015.

„Lídrom v tomto odvetví z hľadiska tržieb je podnik Cocal-Cola HBC Česko a Slovensko, s.r.o s výškou tržieb viac ako 98 miliónov eur. Spoločnosť Coca-Cola HBC Česko a Slovensko vyrába, predáva a distribuuje zákazníkom celý rad nealkoholických nápojov vrátane štyroch svetovo najpredávanejších značiek, ktorými sú Coca-Cola, Coca-Cola light, Fanta a Sprite,“ hovorí Branislav Vaculčiak, zakladateľ portálu Indexpodnikatela.sk. „Z nesýtených nápojov patria do portfólia značiek napríklad ľadové čaje Nestea, džúsy Cappy a ovocné nápoje Cappy Ice Fruit, či ďalšie nápoje.“ Na druhom mieste je spoločnosť Kofola, a.s. s tržbami viac ako 73 miliónov eur. Kofola vyrába na Slovensku niekoľko nápojov známych značiek, ktorými sú Kofola, Vinea, Rajec, Jupí, Jupík, Semtex a Rauch. Prvú trojku uzatvárajú Slovenské pramene a žriedla, a.s. s tržbami vo výške viac ako 34 miliónov eur.  Táto spoločnosť je výrobcom minerálok Budiš, Fatra, Gemerka, Zlatá studňa, ale aj ochutený nápoj ŠOFOcola.

nealko1

Kofola prvá po zdanení

„Z hľadiska zisku po zdanení sa na prvé miesto mdzi výrobcami nealko nápojov dostala Kofola, a.s. s čistým ziskom vo výške približne 5,8 milióna eur. Udržiava si tak výrazný náskok pred ostatnými výrobcami,“ vysvetľuje ďalej Branislav Vaculčiak. Za ním nasleduje so ziskom po zdanení presahujúcim 900 tisíc eur spoločnosť Cocal-Cola HBC Česko a Slovensko. Tretím v poradí sú MINERÁLNE VODY a.s.

nealko2

Viac ako polovica v strate

A aký je podiel najväčších podnikov pôsobiacich v tejto oblasti na celkových tržbách? Coca-Cola HBC Česko a Slovensko  vytvárajú až 39,5 % tržieb v odvetví. „Platí však, že tak ako vo väčšine odvetví na Slovensku, aj v tomto prípade je viac než polovica podnikov v strate, konkrétne 49 z celkových 90 podnikov,“ uzatvára Branislav Vaculčiak z Indexpodnikatela.sk.

nealko3Vypracovali: Ing. Simona Šályová, Ing. Branislav Vaculčiak

 

Možno sa Vám bude páčiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>