Pekári a ich hospodárske výsledky v roku 2014

Analytici z portálu IndexPodnikateľa tentokrát pripravili prehľad tržieb a ziskov slovenských výrobcov pečiva. Pekári nám dennodenne zabezpečujú jednu z najdôležitejších zložiek jedálnička väčšiny Slovákov. V tomto prehľade zároveň môžete nájsť rebríček Top 10 pekárenských podnikov z hľadiska výšky tržieb a zisku v roku 2014. Analýza IndexuPodnikateľa bola zrealizovaná na 280 podnikateľských subjektoch (s.r.o., a.s., k.s., v.o.s.) z dostupných údajov za rok 2014.

Pekárenských podnikom s najvyššími tržbami vo výške 53,99 mil. eur je podnik PENAM SLOVAKIA, a.s. S tržbami o viac ako polovicu menšími vo výške 20,72 mil. eur je na druhom mieste MINIT SLOVAKIA, spol. s r.o. Na treťom mieste s celkovými tržbami vo výške 14,43 mil. eur sa nachádza VAMEX, a.s., Košice. V uvedenom grafe sa nachádza rebríček Top 10 pekárenských podnikov podľa tržieb v roku 2014.pekari1Ďalej sa analytici IndexuPodnikateľa pozreli aj na TOP firmy z hľadiska zisku pozdanení. Prvé miesto so ziskom po zdanení 1,13 mil. eur obsadila PRVÁ BRATISLAVSKÁ PEKÁRENSKÁ a.s. Na druhom mieste sa so ziskom vo výške 1,12 mil. eur. nachádza MINIT SLOVAKIA, spol. s r.o. a prvú trojku uzatvára GRIMPEK, s.r.o. so ziskom 262 tisíc eur. Zaujímavosťou je, že výrobca pečiva s najvyššími tržbami PENAM SLOVAKIA, a.s. zároveň v roku 2014 vykázal najvyššiu stratu spomedzi všetkých pekárenských podnikov a to vo výške 3,14 mil. eur.

pekari2

Aj v tomto priemysle máme na Slovensku niekoľko gigantov, ale aj mnoho mikro a malých podnikov, pričom je jasné, že ich tržby sa budú veľmi zásadne odlišovať. Priemerom by boli tržby a zisky podnikov veľmi skreslené a preto sa na určenie strednej hodnoty využil medián. Medián tržieb výrobcov pečiva je 359 718 eur, čo znamená, že 50 % pekárenských podnikov má tržby vyššie ako 359 718eur a 50 % z nich má nižšie tržby.

Výsledok hospodárenia po zdanení takmer 44 % podnikov bol záporný, čo znamená, že tieto spoločnosti boli stratové.

Podiel prvej desiatky na celkových tržbách vyprodukovaných v tomto priemysle je viac ako 49 %. TOP firma v odvetví “pekári” je PENAM SLOVAKIA, a.s., ktorá vytvára svojou činnosťou viac ako 17 % tržieb v celom odvetví.

pekari3

 

Vypracovali: Ing. Simona Šályová, Ing. Branislav Vaculčiak

Možno sa Vám bude páčiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>