Cestovné kancelárie – koľko tržieb a ziskov im prinášame?

Sezóna dovoleniek je v plnom prúde a toto obdobie znamená hlavne pre cestovné kancelárie zvýšený nápor klientov a aj tržieb. Analytici z portálu IndexPodnikateľa zostavili rebríček TOP 10 cestovných kancelárií podľa ziskov a tržieb. Spracované údaje sú z roku 2016 a analýzy bola spracovaná na 407 cestovných kanceláriách.

Najvyššie tržby v roku 2016 dosiahla cestovná kancelária SATUR TRAVEL a.s. a to vo výške viac ako 47 miliónov eur. Ako vyplýva z grafu pod textom, CK SATUR TRAVEL a.s. získala výrazný náskok pred ostatnými kanceláriami, a to vo výške 20 miliónov. Druhou v poradí je cestovná kancelária HYDROTOUR, ktorá v roku 2016 vykázala tržby vo výške 27 miliónov eur. Prvú trojku uzatvára TIP travel a.s. s tržbami vo výške viac ako 24 miliónov eur. V rebríčku TOP 10 cestovných kancelárií podľa tržieb sa ďalej umiestnili  známe cestovné kancelárie, ako sú KARTAGO TOURS, BUBO travel agency, Koala Tours a podobne.

ck1

 

Ďalej sa analytici portálu IndexPodnikateľa pozreli na TOP 10 cestovných kancelárií  z hľadiska zisku po zdanení. Prvé miesto v tomto prípade obsadila CK BUBO travel agency, s.r.o. s čistým ziskom vo výške takmer 800 tis. eur. S týmto ziskom si udržiava výrazný náskok pred ostatnými cestovnými kanceláriami. Druhou v rebríčku je VOX spol. s r.o. so ziskom viac ako 394 tisíc eur, ktorá sa skôr zameriava na víkendové pobyty a organizovanie rozlúčok so slobodou či firemných akcií. Treťou v poradí je cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. s čistým ziskom 384 tisíc eur.

ck2

Vyzerá to tak, že cestovným kanceláriám sa na Slovensku celkom darí, pretože zisk dosahuje až 61 % z nich (t.j. 249). Na prvý pohľad by sa to mohlo zdať málo, avšak na slovenské pomery je to relatívne dobré číslo.  V poslednom grafe môžeme vidieť, aký je podiel najväčších podnikov pôsobiacich v tejto oblasti na celkových tržbách v odvetví, ktoré sú vo výške viac ako 386 miliónov eur.  Ako môžete vidieť z grafu pod textom, tržby v tomto odvetví sú generované hlavne spoločnou aktivitou menších cestovných kancelárií.

ck3

Vypracovali: Ing. Simona Šályová, Ing. Branislav Vaculčiak

Možno sa Vám bude páčiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>